Loading Events
to 22.05.2025
klo 18:00
Osta lippu Tilaa väliaikatarjoilu

Erkki Lasonpalo, kapellimestari
Waltteri Torikka, baritoni

Oskar Merikannon lauluja
Oopperaa ja elokuvasävelmiä
Jousiorkesterimusiikin klassikoita

Kevätkauden päätöskonsertti on hyvän mielen konsertti, jota tähdittävät kapellimestari Erkki Lasonpalo ja baritoni Waltteri Torikka.

Baritoni Waltteri Torikka kuuluu maamme karismaattisimpiin laulajiin ja on ollut sitä jo yli vuosikymmenen ajan. Oopperadebyytti Kansallisoopperassa vuonna 2010 ja samana vuonna Lappeenrannan laulukilpailun voitto siivittivät Torikan uran nousukiitoon. Monipuolinen esiintyjä on täyttänyt konserttisaleja ympäri Suomen ja tehnyt oopperoiden nimirooleja kansainvälisillä areenoilla. Levytyksiä on myös kertynyt useita ja muistetaanpa hänet tietenkin myös menestyneenä Tanssi tähtien tanssa -kilpailijana ja Tähdet tähdet -laulukilpailun voittajana. Mikaelin lavalla Waltteri Torikka esittää Oskar Merikannon rakastettuja klassikoita upeina sovituksina sekä piipahduksia oopperaan ja elokuvasävelmiin.

Kapellimestari Erkki Lasonpalo täydentää ohjelman upeilla jousiorkesteriteoksilla. Luvassa saattaa olla myös jotain yllätyksiä. Tämän konsertin myötä Mikkelin kaupunginorkesteri haluaa toivottaa yleisölleen hyvää kesää.

LIPUT : 27 € / 25 € / 10 €

HINTA S-ETUKORTILLA: 24 € / 22 € / 8 €

TAITEILIJAVARTTI klo 17.30 Mikaelin lämpiössä

Tapahtuman järjestää Mikkelin kaupunginorkesteri, yhteystiedot täältä

Tilaa uutiskirje
X